Teams Men - Main Draw

Overview

Teams Men - Main Draw

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 RUS   Stoyanovskiy/Krasilnikov Oleg Stoyanovskiy Viacheslav Krasilnikov 4060 8558 4060 8558
2 GER   Thole J./Wickler Julius Thole Clemens Wickler 3640 6732 3640 6732
3 BRA   Alison/Álvaro Filho Alison Cerutti Álvaro Morais Filho 3200 8120 3200 8120
4 USA   Crabb/Gibb Taylor Crabb Jacob Gibb 2840 6500 2840 6140
5 LAT   Plavins/Tocs Martins Plavins Edgars Tocs 2640 6038 2640 6038
6 NED   Brouwer/Meeuwsen Alexander Brouwer Robert Meeuwsen 2560 7323 2560 7323
7 ITA   Nicolai/Lupo Paolo Nicolai Daniele Lupo 2560 6280 2560 6280
8 QAT   Cherif/Ahmed Cherif Younousse Ahmed Tijan 2320 6060 2320 6060
9 NOR   Solhaug/Sørum, C. Svein Oddmund Solhaug Christian Sandlie Sørum 2540 5668 2540 5668
10 USA   Lucena/Dalhausser Nicholas Lucena Philip Dalhausser 2400 5840 2400 5840
11 RUS   Liamin/Myskiv Nikita Liamin Taras Myskiv 2360 5925 2360 5745
12 ESP   Herrera/Gavira Pablo Herrera Allepuz Adrián Gavira Collado 2320 7000 2320 7000
13 SUI   Heidrich/Gerson Adrian Heidrich Mirco Gerson 2320 6412 2320 6412
14 CZE   Perusic/Schweiner Ondrej Perusic David Schweiner 2320 5586 2320 5586
15 LAT   Samoilovs/Smedins Aleksandrs Samoilovs Janis Smedins 2280 6764 2280 6764
16 POL   Kantor/Losiak Piotr Kantor Bartosz Losiak 2260 5398 2260 5398
17 BRA   Evandro/Guto Evandro Gonçalves Oliveira Júnior Gustavo Albrecht Carvalhaes 2220 5929 2220 5929
18 NED   Varenhorst/van de Velde Christiaan Varenhorst Steven van de Velde 2120 5074 2120 5074
19 CAN   Saxton/O'Gorman Ben Saxton Grant O'Gorman 2050 3790 2050 3790
20 CHI   Grimalt M./Grimalt E. Marco Grimalt Esteban Grimalt 2040 6996 2040 6256
21 AUT   Ermacora/Pristauz Martin Ermacora Moritz Pristauz 1980 4351 1980 4351
22 AUT   Doppler/Horst Clemens Doppler Alexander Horst 1840 4864 1840 4864
23 FRA   Aye/Gauthier-Rat Quincy Aye Arnaud Gauthier-Rat 1760 4066 1760 3868
24 MEX   Rubio/Gaxiola Jose Luis Rubio Camargo Josue Gaston Gaxiola Leyva 1586 1766 1586 1766
25 AUT   Seidl, R./Waller Robin Seidl Philipp Waller 1560 4578 1560 4578
26 AUT   Huber, A./Dressler Alexander Huber Christoph Dressler 1460 2550 1460 2520
27 RUS   Likholetov/Bykanov Alexander Likholetov Ruslan Bykanov 1140 1850 1140 1700
28 NED   Bouter/Penninga Jasper Bouter Ruben Penninga 940 1989 940 1989
29 TUR   Giginoglu/Gögtepe V. Murat Giginoglu Volkan Gögtepe 800 2230 800 2230
30 SWE   Åhman/Hellvig QWC David Åhman Jonatan Hellvig 720 1314 720 1314
31 QAT   Elmajid/Ziad Saifeddine Binaziz Elmajid Benlouaer Ziad Ziad 595 640 595 640
32 QAT   M. Essam/ABDALLAH WC Assam Ahmed Mahmoud Abdallah Ibrahim Nassim 370 470 370 470