Main Draw

Overview

Pool A

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Immers/Penninga
NED
4 2 0 4 1 4.000 103 87 1.1839
2
Schnetzer/Petutschnig
AUT
3 1 1 2 2 1.000 83 74 1.1216
3
Day/Cuzmiciov
ISR
3 1 1 2 3 0.667 98 108 0.9074
4
Platre/Aye, C.
FRA
2 0 2 2 4 0.500 112 127 0.8819

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
1 10/09/2021
Immers/PenningaNEDvs.Platre/Aye, C.FRA
2 - 1
21 - 23
21 - 14
15 - 9
57 - 46
00:55
2 10/09/2021
Schnetzer/PetutschnigAUTvs.Day/CuzmiciovISR
2 - 0
21 - 12
21 - 16
       
42 - 28
00:36
9 11/09/2021
Immers/PenningaNEDvs.Schnetzer/PetutschnigAUT
2 - 0
25 - 23
21 - 18
       
46 - 41
00:39
10 11/09/2021
Platre/Aye, C.FRAvs.Day/CuzmiciovISR
1 - 2
17 - 21
32 - 30
17 - 19
66 - 70
01:07

Pool B

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Zdybek/Lewandowski
POL
4 2 0 4 0 MAX 94 81 1.1605
2
Boehlé/Van Werkhoven
NED
3 1 1 2 2 1.000 84 74 1.1351
3
Kramarenko/Hudyakov
RUS
3 1 1 2 2 1.000 81 81 1.0000
4
Atef/Azab Jr
EGY
2 0 2 0 4 0.000 61 84 0.7262

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
3 10/09/2021
Kramarenko/HudyakovRUSvs.Zdybek/LewandowskiPOL
0 - 2
23 - 25
16 - 21
       
39 - 46
00:47
4 10/09/2021
Atef/Azab JrEGYvs.Boehlé/Van WerkhovenNED
0 - 2
14 - 21
12 - 21
       
26 - 42
00:35
11 11/09/2021
Zdybek/LewandowskiPOLvs.Boehlé/Van WerkhovenNED
2 - 0
27 - 25
21 - 17
       
48 - 42
00:45
12 11/09/2021
Kramarenko/HudyakovRUSvs.Atef/Azab JrEGY
2 - 0
21 - 19
21 - 16
       
42 - 35
00:37

Pool C

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Heemskerk/Nijland
NED
4 2 0 4 2 2.000 106 99 1.0707
2
Faiga/Hadar
ISR
3 1 1 3 2 1.500 90 87 1.0345
3
Appelgren/Herrmann
SWE
3 1 1 3 2 1.500 93 73 1.2740
4
Bercik, J./Bercik, V.
CZE
2 0 2 0 4 0.000 54 84 0.6429

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
5 10/09/2021
Appelgren/HerrmannSWEvs.Heemskerk/NijlandNED
1 - 2
19 - 21
21 - 16
11 - 15
51 - 52
00:51
6 10/09/2021
Bercik, J./Bercik, V.CZEvs.Faiga/HadarISR
0 - 2
14 - 21
19 - 21
       
33 - 42
00:37
13 11/09/2021
Heemskerk/NijlandNEDvs.Faiga/HadarISR
2 - 1
18 - 21
21 - 16
15 - 11
54 - 48
00:48
14 11/09/2021
Appelgren/HerrmannSWEvs.Bercik, J./Bercik, V.CZE
2 - 0
21 - 8
21 - 13
       
42 - 21
00:31

Pool D

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Capogrosso/Amieva
ARG
4 2 0 4 0 MAX 84 51 1.6471
2
Luini/Nijeboer, T.
NED
3 1 1 2 3 0.667 81 87 0.9310
3
Wüst/Sowa
GER
3 1 1 3 2 1.500 88 92 0.9565
4
Piippo/Pulkkinen
FIN
2 0 2 0 4 0.000 62 85 0.7294

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
7 10/09/2021
Capogrosso/AmievaARGvs.Piippo/PulkkinenFIN
2 - 0
21 - 11
21 - 13
       
42 - 24
00:28
8 10/09/2021
Wüst/SowaGERvs.Luini/Nijeboer, T.NED
1 - 2
21 - 18
16 - 21
8 - 15
45 - 54
00:52
15 11/09/2021
Capogrosso/AmievaARGvs.Luini/Nijeboer, T.NED
2 - 0
21 - 11
21 - 16
       
42 - 27
00:33
16 11/09/2021
Piippo/PulkkinenFINvs.Wüst/SowaGER
0 - 2
20 - 22
18 - 21
       
38 - 43
00:35

Round of 12

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
17 11/09/2021
Faiga/HadarISRvs.Kramarenko/HudyakovRUS
0 - 2
15 - 21
17 - 21
       
32 - 42
00:36
18 11/09/2021
Schnetzer/PetutschnigAUTvs.Wüst/SowaGER
1 - 2
21 - 19
17 - 21
13 - 15
51 - 55
00:53
19 11/09/2021
Boehlé/Van WerkhovenNEDvs.Appelgren/HerrmannSWE
0 - 2
14 - 21
16 - 21
       
30 - 42
00:35
20 11/09/2021
Luini/Nijeboer, T.NEDvs.Day/CuzmiciovISR
1 - 2
21 - 19
19 - 21
12 - 15
52 - 55
00:47

Quarterfinals

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
21 11/09/2021
Immers/PenningaNEDvs.Kramarenko/HudyakovRUS
2 - 1
21 - 15
18 - 21
15 - 13
54 - 49
00:50
22 11/09/2021
Wüst/SowaGERvs.Heemskerk/NijlandNED
2 - 0
21 - 18
24 - 22
       
45 - 40
00:34
23 11/09/2021
Capogrosso/AmievaARGvs.Appelgren/HerrmannSWE
2 - 1
36 - 34
16 - 21
15 - 7
67 - 62
01:01
24 11/09/2021
Day/CuzmiciovISRvs.Zdybek/LewandowskiPOL
0 - 2
13 - 21
18 - 21
       
31 - 42
00:32

Semifinals

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
25 12/09/2021
Immers/PenningaNEDvs.Wüst/SowaGER
2 - 1
16 - 21
21 - 13
15 - 10
52 - 44
00:41
26 12/09/2021
Capogrosso/AmievaARGvs.Zdybek/LewandowskiPOL
0 - 2
19 - 21
12 - 21
       
31 - 42
00:34

Final 3rd Place

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
27 12/09/2021
Wüst/SowaGERvs.Capogrosso/AmievaARG
0 - 2
11 - 21
16 - 21
       
27 - 42
00:29

Final 1st Place

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
28 12/09/2021
Immers/PenningaNEDvs.Zdybek/LewandowskiPOL
1 - 2
19 - 21
21 - 16
12 - 15
52 - 52
00:47